Dlaczego warto korzystać z konsultacji biznesowych ?

Prowadzisz niedużą firmę lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z własną działalnością – wydaje Ci się, że na tym etapie nie jest potrzebna Ci konsultacja biznesowa bo te przeznaczone są dla dużych przedsiębiorstw, które tworzą złożone strategie, plany i określają cele. Nic bardziej mylnego – to właśnie na początkowym etapie rozwijania biznesu konsultacje mogą być bardzo przydatne. Nawet najmniejsza firma powinna mieć określoną strategię rozwoju, cele finansowe i plany marketingowe. Będąc w jednej osobie właścicielem, sprzedawcą, marketingowcem, organizatorem i sekretarką nie masz najczęściej głowy ani czasu do myślenia nad rozwojem. Początkowe plany gubią się gdzieś z czasem pomiędzy codziennymi sprawami i obowiązkami, których przybywa. Osoba z zewnątrz pomoże Ci poukładać na nowo plan rozwoju, naświetli priorytety, wskaże błędy i zagrożenia a jednocześnie zaoszczędzi dużo Twojego czasu.

Pierwszym dużym problemem przedsiębiorców jest to, że nikt z bliskiego otoczenia nie potrafi obiektywnie ocenić działania ich firmy. Rodzina i znajomi zawsze będą wspierać i poklepywać po plecach ale nie mają oni ani odpowiedniej wiedzy ani doświadczenia, żeby udzielić profesjonalnych wskazówek. Chcą jak najlepiej, nie chcą podcinać skrzydeł i nawet jeśli widzą jakieś niedociągnięcia to nie czują się komfortowo żeby je komentować. Konsultant biznesowy powie Ci bez ogródek jakie błędy popełniasz lub jakie błędy potencjalnie możesz popełnić. Oceni Twój pomysł na biznes lub sposób prowadzenia firmy chłodnym i profesjonalnym okiem, w oparciu o własną wiedzę, doświadczenie i realia rynkowe.

Doradca biznesowy może także omówić z Tobą bieżące pomysły i kroki rozwoju firmy. Jeśli prowadzisz firmę w pojedynkę to z czasem będzie Ci brakować osoby, z którą można skonsultować pomysły, wymienić się doświadczeniami, zaplanować jakieś nowe działania. Masz dużo wizji ale nie wiesz, którą wybrać, jak oszacować priorytety, jak rozplanować budżet. Nie masz wspólnika i nie stać się na obecnym etapie na stałego pracownika – konsultant biznesowy jest doskonałym rozwiązaniem. Ustalasz spotkania i tematy od omówienia i przy określonej inwestycji finansowej i czasowej możesz przeanalizować i zaplanować np. najbliższy kwartał z osobą, która podpowie Ci jaki kierunek działań obrać, jak wydać budżet reklamowy i jak pozyskać nowych klientów. Co ważne, po kwartale możecie ponownie się spotkać i omówić realizację ustalonych zadań. To doskonały czynnik motywujący a na brak motywacji to również jeden z większych problemów początkujących przedsiębiorców.

Podczas spotkania z konsultantem możesz również przeanalizować swoje działania marketingowe. W gąszczu dzisiejszych możliwości trudno jest osobie, która nie zna się na reklamie podejmować właściwe decyzje. Szczególnie jeśli dysponujesz niewielkim budżetem. Konsultacja w zakresie reklamy pomoże Ci wybrać najlepszą dla Ciebie formę promocji i unikniesz porad od znajomych, którzy twierdzą że ich znajomym udało się wypromować w ten czy inny sposób. Pamiętaj, że każda firma jest inna i musisz ustalić reklamę efektywną dla siebie, bez oglądania się na innych przedsiębiorców którzy kierują się zupełnie innymi priorytetami.

Jeśli działałeś w pojedynkę a chcesz rozwijać zespół to również możesz skorzystać z wsparcia konsultanta. Pomoże Ci on w rekrutacji pracowników, w ułożeniu zadań dla nich, celów i formy rozliczenia. Działając do tej pory samodzielnie nie musiałeś oceniać niczyjej pracy ani sprawdzać jej efektów. Na początku może być Ci trudno – z pomocą przyjdzie właśnie doradca biznesowy, który wskaże najważniejsze rzeczy na które warto zwrócić uwagę i pomoże w ułożeniu pracy zespołowej.

Pamiętaj, że tylko prowadząc swoją firmę od początku w sposób poukładany, przemyślany i zaplanowany masz szansę na sukces. Działanie spontaniczne w biznesie się nie sprawdza. Na początku nie brakuje zapału i pomysłów, masz też wsparcie najbliższych ale wkrótce przychodzi szara rzeczywistość przedsiębiorcy – rodzina i znajomi wracają do swoich spraw a Ty zostajesz z całą masą problemów i codzienną pracą do wykonania. Kiedy zabraknie Ci motywacji, poczujesz że biznes nie kalkuluje się, nie będziesz wiedział jak wybrać odpowiednią dla siebie reklamę – skorzystaj z czyjejś wiedzy i doświadczenia i planuj każdy kolejny tydzień, miesiąc i kwartał. Prowadzenie firmy wymaga ogromnej samodyscypliny i jeśli masz z tym problem to obecność konsultanta będzie doskonałym motywatorem do tego, by realizować wszystko to co zostało zaplanowane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *